favoritsmycken

Måste bara visa mina absoluta favoriter bland smycken, just nu. Ja, förutom mina vigselringar då;-)

Hittade svenskdesignade Arium av en händelse. Letade tyg till mina syprojekt  på  Läkarmissionen och såg ett smycke i disken som fångade mitt öga. Måste kolla närmare och när jag såg att det var svensk, och billigt så blev det mitt. För 80 ynka kronor!

Mitt första Arium smycke

Mitt första Arium smycke

Hemkommen kollade jag på nätet och såg att de just nu inte har någon butik som säljer smyckena. Maken hittade ett till på Tradera, som han budade åt mig. Sött!

Fjärilen

Fjärilen

Min söta gubbe gav mig ett hjärtesmycke tidigare, som är lite speciellt, signerat Lena, bara. Vem denna Lena är har jag ingen aning om. Fint är det i alla fall.

Hjärtat, desig Lena

Hjärtat, desig Lena

Sommarsmycket jag fick nu senast, en lätt och underbart fin fjäril. Designat och skapat av en lärling på BTS Guld & Silveratelje´ i Sickla köpkvarter. De tar emot lärlingar för att föra vidare uråldriga och moderna kunskaper inom yrket. Vi köpte studentpresent där i våras. En ide jag gärna delar med mig av.  Man köper ett stycke smyckemetall och arbetet. Man får metallbiten i en ask, och ett presentkort. Jubilaren får själv, men hjälp om man vill, designa sitt smycke.

Sommarfjäril

Sommarfjäril

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.