Kantareller, gula, vita och giftiga

Det finns inga giftiga kantareller. Punkt.

Jag har skrivit det förr, andra också.

Nu har det kommit sökningar på det här i bloggen  i mera än ett år. Det började med ett aprilskämt i en värmländsk tidning och har tydligen fastnat i folks minne.

Gula kantareller, Cantharellus cibarius är den vanligaste formen. Vet att många gnisslar tänder om man säger gul kantarell, men just här gör det saken tydligare. De blekare kallas av en del sommarkantarell men ska vara samma sort, bara ljusare. Kanske torkan ändrar färgen.

Det finns helt vita kantareller på en del håll, jag känner till ett par platser  där de växer. Lätt rosa finns också. Varför vete katten. De har diskuterats mycket på Svampguiden. Kolla vidare där.

Nu finns det kantareller att plocka på olika håll i landet. Men inte häromkring. Kollade senast idag på många säkra ställen. Inte en knopp ens. Inte plockat, inte bökat av vildsvinen. Bara tomt.

Tålamod. Det är dagens ord.

2 svar till inlägget.

  1. här….finns määängder med svamp bakom husknuten…Å jag har inte en aning om vad de heter…så jag låter dem stå kvar där i skogen :) Den enda svamp jag kan, är den sk gula kantarellen och det har vi också här :)

    Varmkramar om

    Svara

    • Lyckans du;-) Vill också vara i skogen, någon annanstans, där inte vildsvinen äter allt som kommer upp, som här. Men här ska väl också komma svamp. Ha det fortsatt gott på semestern!

      Svara

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.